Governor Details 2017-2018

 

Name of Governor

Category of Governor

Appointed on and by which body

Expiry of Term of Office

(4 years)

Committees Serving on

Other Responsibilities

 

Mrs Helen Okrafo-Smart

Staff

(Interim Headteacher)

Ex Officio

   

Standards & Curriculum

Finance & Resource

 

Mrs Theresa Walker

Local Authority

15/09/2015

by Local Authority

14/09/2019

Standards & Curriculum

Finance & Resource

 
  • Chair of the Full Governing Body

  • Safeguarding (Mentor)

  • Quality of Teaching and Learning Assessment

  • Effectiveness of Leadership and Management

  • HT Pay and Performance

Mr John Chappelle

Co-opted

02/04/2014

by the Governing Body

01/04/2018

Finance & Resource

 
  • Vice-Chair of the Finance Committee
  • Pupil Premium and Vulnerable groups

Mr William Blythyn

Parent

10/05/2016

Appointed by the Governing Body

09/05/2020

  Finance & Resource

 
  • Health and Safety

  • Personal Development, Behaviour and Welfare

  • Sports Premium


 

Mrs Emma Webb

Parent

28/06/2016

Appointed by the Governing Body

27/06/2020

Standards & Curriculum

  • Safeguarding

  • Outcomes of the Pupils

Mrs Beverley Davies

Staff

31/10/17

By the Governing

Body

30/10/18

Standards & Curriculum

  • Early Years Provision

Mr Keith Batty

Co-opted

20/12/17

By the Governing Body

19/12/21

Standards & Curriculum

  • Acting Safeguarding Link Governor